Blog

Aké novinky prináša Windows 11?

Najnovšia verzia operačného systému Windows od spoločnosti Microsoft so sebou prináša viaceré novinky, ktoré uľahčujú jej používanie. Windows 11 je moderný, používateľsky prívetivý a výkonný operačný systém. V tomto článku si rozoberieme niektoré z jeho kľúčových vylepšení.

Ponuka Štart

V novom operačnom systéme Windows 11 sa ponuka Štart podobá systémom macOS a ChromeOS. Ponuka bola zjednodušená a vycentrovaná, aby ste získali lepší prehľad o aplikáciách. Aplikácie a ikony v ponuke Štart môžete jednoducho premiestňovať, odopínať a reorganizovať. K dispozícii je aj úplný zoznam aplikácií, ku ktorému sa dostanete pomocou možnosti “všetky aplikácie”.

Vizualizácia

Windows 11 so sebou prináša viaceré vizuálne zmeny, ako sú napríklad zaoblené rohy okien, nové ikony aplikácií a nové emotikony. Operačný systém má teraz celkovo čistejší a minimalistickejší dizajn. Pre zariadenia s dotykovou obrazovkou je prístupná nová logika, ktorá po odpojení klávesnice zväčší medzery medzi ikonami, čo uľahčuje dotykové ovládanie.

Hlavný panel

Hlavný panel bol v predchádzajúcich verziách umiestnený vľavo, no Microsoft sa rozhodol zmeniť rozloženie tak, aby boli aplikácie a ikony vycentrované. Táto zmena má zlepšiť prístupnosť a podporiť jednoduchší vzhľad. Ikony sú menšie a majú jemné pulzujúce animácie, ktoré sa spustia, keď na ikonu kliknete. Na paneli úloh sa teraz nachádza aj špeciálna ikona Microsoft Teams, ktorá je integrovaná v systéme Windows 11.

Widgety

Novou funkciou v systéme Windows sú widgety, ktoré vystupujú na pracovnú plochu z ľavej strany obrazovky. Ide o skrytý panel, ku ktorému sa dostanete potiahnutím prsta z ľavého okraja displeja. Tieto widgety vám poskytnú jednoduchý prístup ku kalendáru, počasiu, zoznamu pracovných úloh či fotografiám.

Virtuálne pracovné plochy

Microsoft odstránil starú funkciu časovej osi a uprednostnil virtuálne plochy, ktoré sa zobrazujú na spodnej časti displeja. V operačnom systéme Windows 11 vám pracovné plochy umožnia oddeliť pracovné povinnosti od voľného času. Virtuálne plochy sa dajú teraz ľahko prispôsobiť, premenovať a reorganizovať.