Blog

Ako zabezpečiť Windows Server?

Windows Server je najčastejšie používaný operačný systém pre servery, ktorý slúži na uchovávanie údajov a ich bezpečné zdieľanie. Zvyčajne sa využíva v podnikateľskom prostredí, a preto je bezpečnosť systému Windows Server pre podnikové údaje kľúčová. V tomto článku vám prinášame niekoľko tipov, ako Microsoft Windows Server zabezpečiť.

Windows aktualizácie

Ak ste si nastavili nový Windows Server alebo ste k nemu získali poverenia, uistite sa, že ste si stiahli a nainštalovali najnovšie aktualizácie dostupné pre váš počítač. Najnovšie aktualizácie sú vyvinuté tak, aby odolávali najnovším kybernetickým útokom. Preto je inštalácia aktualizácii pri ochrane systému kľúčová.

Premenujte užívateľské konto

Predvolené užívateľské konto sa v systéme Microsoft Windows Server nazýva Administrator. Väčšina útokov je preto zameraná na účty s týmto názvom. Pre zvýšenie ochrany premenujte účet a zvoľte si originálny názov. Ďalšou možnosťou je úplné zrušenie konta Administrator a vytvorenie nového konta.

Používajte silné heslo

Okrem originálneho názvu účtu je potrebné vytvoriť aj silné heslo, ktoré je ťažko uhádnuteľné. Používajte pri tvorbe hesla špeciálne znaky, číslice a veľké písmená. Bezpečné heslo by malo mať aspoň 12 znakov. Nepoužívajte v hesle názov firmy, vaše meno alebo iné ľahko uhádnuteľné údaje.

Povoľte bránu firewall

Servery so systémom Windows sú vybavené vstavanou bránou firewall. Povoľte v nastaveniach bránu firewall, ktorá neustále blokuje neoprávnený prístup k počítaču.

Po úspešnom aktivovaní brány firewall je potrebné zablokovať nepotrebné porty. Otvorené porty predstavujú zraniteľnosť brány firewall. Ak niektoré z nich zablokujete, Windows Server sa stane bezpečnejším.

Povoľte šifrovanie BitLocker

Windows Server je vybavený nástrojom na šifrovanie diskov, ktorý sa nazýva BitLocker. Ide o jeden z najlepších šifrovacích nástrojov, ktorý umožňuje prezeranie súborov iba používateľom s heslom. Umožňuje šifrovať celý pevný disk aj v prípade narušenia bezpečnosti servera. Pre zvýšenú ochranu serveru povoľte šifrovanie pomocou BitLocker v nastaveniach počítača.

Zálohujte

V dôsledku kybernetického útoku alebo zlyhania počítača môže byť časť vašich dát v systéme Windows Server vymazaná. Preto je potrebné ich pravidelne zálohovať, napríklad prostredníctvom cloudových služieb.